Już prawie tydzień temu Apple zaprezentowało nowe wersje oprogramowania dla swoich urządzeń, w tym zegarka Apple Watch. Ciekawość sprawiła, że zainstalowałem już wersję dla deweloperów i mogę opisać Wam zmiany – po to, żebyście Wy nie musieli instalować.

Przeczytaj też:

Dlaczego nie warto instalować WatchOS 7 Developer Beta?

Bo od tej decyzji nie ma odwrotu. W przypadku Apple Watch oprogramowania nie można cofnąć do poprzedniej wersji w żaden sposób, a uwierzcie mi – niedoróbki są wkurzające na tyle, że będziecie chcieli to zrobić już po kilku godzinach. Co więcej – aby zainstalować WatchOS 7, to wcześniej musicie zaktualizować iPhone’a do iOS 14 Developer Beta, który.. również jest mocno niedopracowany (np. nie działają aplikacje na łączności LTE). Jeśli później będziecie chcieli wrócić do iOS 13 na iPhone, to ok, możecie, ALE Wasz Apple Watch stanie się cegłą, bo WatchOS7 nie dogada się z iOS 13.

A watchOS 7 działa źle. Najbardziej wkurzającą rzeczą jakiej doświadczyłem są regularne ponowne uruchomienia zegarka podczas jazdy samochodem. Nie ogarnia tego rodzaju aktywności i się zawiesza.

Jeśli to Cię nie zniechęca i dalej chcesz testować, to specjalny profil umożliwiający aktualizacje wgrasz za pomocą strony https://betaprofiles.com/. Poniżej krótki przegląd najważniejszych zmian.

Funkcja śledzenia snu. Jak to wygląda w praktyce?

W funkcję śledzenia snu wyposażonych jest wiele inteligentnych zegarków, a nawet najtańsze opaski – np. Mi Band. Z nieznanych powodów Apple do tej pory nie zdecydowało się na wprowadzenie tej funkcji do swoich zegarków. (mowa o funkcji natywnej, bo aplikacje innych firm robiły to już dawno i to całkiem nieźle). Można przypuszczać, że chodziło tu o niewystarczający czas pracy akumulatora lub dokładność pomiarów. Nieważne. Ta funkcja debiutuje w WatchOS 7.

Wraz ze zmianami w zegarku pojawia się nowa aplikacja o nazwie Sen. Taka sama zakładka pojawia się w aplikacji Watch na iPhone. Dane analizy snu widoczne są z kolei w aplikacji Zdrowie.

Na samym początku należy przejść przez kilka kroków konfiguracji:

Do dyspozycji mamy też inteligentny alarm, który wybudzi nas wibracjami w optymalnym momencie.

W aplikacji ustawiamy optymalny czas snu, do którego chcielibyśmy się stosować. Jednocześnie na iPhone debiutuje tryb “Czas na sen”, który w określonym czasie przed snem wycisza powiadomienia i pozwala się zrelaksować. Możemy ustawić skróty do ulubionych aplikacji, które nam w tym pomogą – wyświetlą się wtedy na dedykowanym ekranie blokady.

Kiedy nadejdzie czas na sen, ekran iPhone’a również dostosuje się. Połączenia i powiadomienia zostaną całkowicie wyciszone, (można skonfigurować to, od jakich osób mogę być dopuszczane) a ekran przygaszony.

Apple Watch również dostosowuje się do naszego rytmu dnia. W czasie przewidywanego snu wyłączane jest wybudzanie ekranu poruszeniem ręki (trzeba w niego stuknąć, aby zobaczyć godzinę). Ekran zostaje przygaszony do minimum, zmienia się również tarcza – podobna do tej, którą do tej pory widzieliśmy podczas ładowania z tym, że w kolorze szarym.

Kiedy obudzimy się i pierwszy raz zerkniemy na zegarek, to również zobaczymy zupełnie nowy ekran – duży napis “Good Morning” wraz z informacjami o dniu, godzinie, poziomie naładowania baterii, oraz prognozowaną pogodą. Ten ekran zobaczymy tylko raz – przy pierwszym po obudzeniu spojrzeniu na zegarek.

Szczegóły dotyczące snu zobaczyć możemy w aplikacji Sen na zegarku, a także w aplikacji Zdrowie na iPhone. Więcej szczegółów napiszę Wam po około miesiącu codziennych testów funkcji śledzenia snu.

Dostępne są nowe rodzaje treningów

Taniec, trening ogólny, rozciąganie – mamy więcej możliwości rejestrowania aktywności. Zdecydowanie na plus.

Nowa aplikacja Sprawność

Aplikacja Activity zmieniła nazwę na Fitness. W języku polskim póki co tłumaczenie brzmi “Sprawność” – moim zdaniem nie brzmi to dobrze. Zmienił się też układ nowej aplikacji – jest prościej, ale wszystkie funkcje cały czas są pod ręką.

Nawigacja dla rowerzystów

Nowość w Mapach Apple, która i tak w najbliższej przyszłości nie pojawi się w Polsce. Niestety, ale usługa map nie jest u nas na bieżąco rozwijana i posiada tylko podstawowe funkcjonalności.

Wykrywanie mycia rąk i odliczanie czasu

Apple Watch automatycznie wykryje, że myjemy ręce i uruchomi odliczanie 20 sekund – tyle właśnie ma trwać ta procedura. Niestety w tym momencie u mnie to nie działa.

Udostępnianie tarcz

Tarcze będzie można udostępniać innym użytkownikom przez specjalne łącze internetowe umieszczone w wiadomości, na stronach internetowych, w opisach zdjęć etc. Niestety, “tworzenie” własnych tarcz, to tak naprawdę dalej dostosowywanie tych dostarczonych przez Apple.

Nowe tarcze i lepsza personalizacja

W WatchOS 7 dla zegarka Apple Watch Series 3 nic się nie zmieniło, wiec nowe tarcze najprawdopodobniej będą dedykowane jedynie zegarkom z zaokrąglonymi ekranami – series 4, 5 i oczywiście 6.

Subiektywne odczucie

Mam wrażenie, że mój Apple Watch Series 3 po tej aktualizacji mocno przyspieszył. Animacje interfejsu wydają się działać szybciej i płynniej. Wcześniej zegarek potrafił na kilka sekund “zmulić” podczas podglądu ostatnio używanych aplikacji, teraz to nie ma miejsca.

Coś jeszcze?

Na ten moment to wszystko, ale podczas konferencji wyraźnie podkreślono, że to nie koniec nowości. Najprawdopdobniej to, czego nie pokazano teraz, będzie miało bezpośredni związek z nowym zegarkiem Apple Watch Series 6 i jego możliwościami technicznymi. Dowiemy się we wrześniu 🙂

Author

Biegam, jeżdżę na rowerze (MTB i gravel) i jestem fanem wędrówek. Poza tym amatorsko interesuję się fotografią i nagrywaniem filmów. Jestem też gadżeciarzem, a OUTDOORLAB.PL jest miejscem, w którym te wszystkie zajawki łączę w jedną całość.