Papier ścierny przede wszystkim i to całkiem słusznie kojarzy nam się ze szlifowaniem i wygładzaniem różnych powierzchni, np. ścian, podłóg czy elementów drewnianych.

Przy jego użyciu można zmatowić np. drewno przed jego pomalowaniem na dowolny kolor lub przed konserwacją przy użyciu impregnatu. Jednak warto podkreślić, że papier ścierny nie tylko przy pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych znajduje swoje zastosowanie, ale także w konstrukcji hulajnóg wyczynowych.

Podest i papier ścierny

Jednym z głównych elementów każdej hulajnogi, czy to tradycyjnej, czy to wyczynowej, jest obok kierownicy – podest. To element, który ma przymocowane kółka w różnej konfiguracji i na którym stoi osoba jeżdżąca. W zależności od tego, z jaką hulajnogą mamy do czynienia, z innym podestem będzie ona występowała. Krótsze, lekkie podesty wykonane z aluminium znajdują się na wyposażeniu wysokiej jakości hulajnóg wyczynowych. Dłuższe podesty służą do szybkiej jazdy hulajnogą na drodze z przeszkodami. W obu przypadkach podest pokryty może być griptape, czyli po prostu papierem ściernym. Umieszczany jest on po to, by zwiększać przyczepność podestu. Nawet przy ryzykownych ewolucjach użytkownicy hulajnóg wyczynowych nie muszą martwić się o to, że mogliby poślizgnąć się w kluczowym momencie, np. przy lądowaniu. Poza tym griptape zwiększa poczucie kontroli nad hulajnogą odczuwane przez użytkownika (dowiedz się więcej o papierach ściernych do hulajnogi).

Najpierw twórcy pojazdów wykorzystywanych obecnie w skateparkach wyposażyli w warstwę papieru ściernego deskorolki. Kiedy sprawdziło się to i dobrze przyjęło w tym zakresie, dodano warstwę griptape również do hulajnóg.

Jaki papier ścierny dla hulajnóg wyczynowych?

Papiery ścierne, także i te dostępne dla hulajnóg wyczynowych, jak i w sklepach budowlano-remontowych, różnią się pomiędzy sobą między innymi poziomem gradacji. Mają więc różnej wielkości ziarna, jakie zostały umieszczone na powierzchni podkładu papierowego czy na podeście. Warto wybierać papiery dedykowane hulajnogom, które zapewnią doskonałą przyczepność użytkownikom takich pojazdów.

Podczas jazdy wyczynowej na hulajnodze podest z dobrej jakości, z niezużytym papierem ściernym daje zwiększoną kontrolę nad pojazdem. Redukuje ryzyko ześlizgnięcia się z decku i np. złamania lub zwichnięcia nogi. Dzięki niemu też użytkownicy hulajnóg wyczynowych mogą czerpać większą radość z jazdy na swoich pojazdach i z nauki trików na skateparku.

Papier ścierny produkowany z myślą o hulajnogach wyczynowych jest od razu przygotowany do umieszczenia na ich podestach. Warto wiedzieć, jakim podestem dysponujemy, ponieważ może mieć on różne wymiary, a co za tym idzie także kupowane griptape powinno im odpowiadać. Papier ścierny ma postać naklejki, którą umieszcza się na podeście. Od razu po jej przyklejeniu można już korzystać normalnie z hulajnogi, nie tracąc przyczepności i kontroli nad pojazdem. Griptape może mieć postać jednolitej naklejki, jak i może być ozdobione grafiką lub logo producenta. Co pewien czas papier ścierny z podestu trzeba wymienić na nowy, ponieważ się zużywa. 

Sprawdź: Fourstore – sklep z hulajnogami wyczynowymi

Author

Biegam, jeżdżę na rowerze (MTB i gravel) i jestem fanem wędrówek. Poza tym amatorsko interesuję się fotografią i nagrywaniem filmów. Jestem też gadżeciarzem, a OUTDOORLAB.PL jest miejscem, w którym te wszystkie zajawki łączę w jedną całość.