Czy Osmo Action jest lepsze od GoPro? Czy kamera się zawiesza? Czy stabilizacja daje radę podczas jazdy na rowerze? RockSteady czy Hypersmooth? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w mojej recenzji.

Po około 2 tygodniach codziennego używania, mogę wreszcie napisać o największych zaletach i wadach kamery DJI Osmo Action. Kamera obecnie w sklepach wyceniana jest na 1490 zł. Ja swój egzemplarz kupiłem w ramach czerwcowej promocji – wtedy kamera kosztowała 999 zł razem z ładowarką Osmo Action Charging Kit i dwoma dodatkowymi, oryginalnymi bateriami.

Po co mi Osmo Action? Do czego ja używam tej kamery?

  1. Podczas wycieczek rowerowych często mijam ciekawe miejsa, które chcę uwiecznić na zdjęciach lub wideo, ale nie chce mi się zatrzymywać, wyciągać telefonu z etui na kierownicy i robić zdjęcia. Kamerę sportową mogę mieć pod ręką i w dowolnej chwili uchwycić interesujący mnie moment.
  2. Nagrywanie tras rowerowych – podczepiam kamerę pod kask lub kierownicę i nagrywam wycieczki. Warunkiem jest to, aby kamera miała świetną stabilizację.
  3. Kiedy idę biegać, to nie zabieram ze sobą telefonu. Trasę śledzi zegarek Apple Watch, który pełni również rolę odtwarzacza MP3. Brakowało mi właśnie małej kamerki, którą mógłbym uchwycić moment (często biegnę przed siebie aż w końcu docieram do jakiegoś ładnego, ciekawego miejsca, które chciałbym uwiecznić).
  4. Brakuje mi kamery, którą swobodnie mógłbym nagrywać w wodzie np. podczas wakacji.

Zależało mi więc na bardzo dobrej stabilizacji, wysokiej jakości zdjęć, kompaktowej obudowie i wodoszczelności.

Osmo Action – kluczowe funkcje

  • Przedni ekran umożliwiający podgląd nagrywanego kadru
  • Autorski system stabilizacji obrazu – RockSteady
  • Wideo 4K HDR – 4K w 60 klatkach na sekundę z bitrate 100 Mb/s
  • 8x Slow Motion
  • Wodoodporność 11 metrów

Osmo Action z zewnątrz

Kamera została wykonana z naprawdę dobrej jakości materiałów. Jest odpowiednio cieżka (dobrze się ją trzyma), nie zbiera odcisków palców i jest solidnie spasowana. Montaż baterii został wymyślony lepiej niż w GoPro – nie ma tu otwieranej klapki, bo front baterii jest jednocześnie częścią obudowy. Bateria montowana jest na “kliknięcie”, a po otworzeniu wysuwana jest na zewnątrz na sprężynie. To rozwiązanie wygodniejsze i szybsze niż klapka i bateria na tasiemce (jak w GoPro).

Osmo Action posiada praktycznie takie same wymiary jak kamery GoPro. Pracuje również w tym samym standardzie mocowań, więc wszystkie akcesoria kompatybilne z GoPro pasują również do Osmo Action.

Na AliExpress i Allegro można dokupić pakiet szkieł hartowanych – na tylny ekran, na przedni ekran i na obiektyw. Ja kupiłem na Allegro i zapłaciłem 25 zł – polecam, bardzo dobra jakość i świetne dopasowanie. Oczywiście jak masz czas czekać, to takie same szkła na AliExpress są znacznie tańsze 🙂

Przedni wyświetlacz jest kwadratowy i daje podgląd jedynie środka całego kadru, ale jest to w zupełności wystarczające – twarz i tak zazwyczaj znajduje się w centrum kadru, a po to właśnie powstało to rozwiązanie. Poza podglądem na wyświetlaczu zobaczymy też aktualny tryb, miejsce na karcie pamęci i poziom naładowania baterii. Przełączanie się między ekranami następuje przez przytrzymanie przycisku QS na bocznej ściance kamery lub przez stuknięcie dwoma palcami w główny ekran. Przedni ekran nie jest dotykowy. Jeśli podczas nagrywania przełączymy się między ekranami, to nagrywanie zostanie zatrzymane.

Kamera posiada dwie dublujące się diody stanu pracy – na górze i z przodu. Takie rozwiązanie pozwala zobaczyć np. czy kamera nagrywa niezależnie od tego, gdzie zainstalowane jest urządzenie. Jeśli kamera jest wyłączona i przyciśniecie przycisk nagrywania, to materiał zacznie być rejestrowany błyskawicznie – świetne rozwiązanie znane z GoPro, dzięki któremu nie tracimy czasu w sytuacji, kiedy chcemy na szybko coś nagrać.

Osmo Action w akcji

Dokładne tryby wideo i foto kamery znajdziecie tutaj: https://www.dji.com/pl/osmo-action/info . Ja zamiast powielać pisanie o parametrach, postanowiłem pokazać Wam jak najwięcej materiałów, które stworzyłem za pomocą Osmo Action.

Poniżej kilka zdjeć wykonanych w ciągu dnia (JPG). Pełny rozmiar widoczny po kliknięciu prawym i “otwórz obrazek na nowej karcie”. Z jakości jestem bardzo zadowolony. Osmo Action posiada funkcję “dewarp”, która usuwa efekt rybiego oka. Zdjęcia można wykonywać w formacie JPG, a także JPG + RAW.

Poniżej zdjęcia wykonane wieczorem, w nocy, przy słabym oświetleniu. Szału nie ma, ale aktualnie każda kamera sportowa po zmroku staje się nieużywalna.

Przechodzimy do wideo. Kamera Osmo Action wyposażona jest w autoski system stabilizacji obrazu RockSteady, który jest dostępny dla rozdzielczości 4K, 2.7K i 1080p – nie można go używać jedynie w trybie 720p. Sprawdźmy jak funkcja radzi sobie w praktyce.

Zadanie utrudnimy instalując kamerę bezpośrednio na kierownicy roweru ze sztywną, nieamortyzowaną kierownicą. I idziemy pojeździć po dziurach 🙂

2.7K 25 FPS – włączona stabilizacja RockSteady – rower bez amortyzacji, kamera zainstalowana na kierownicy
2.7K 25 FPS – wyłączona stabilizacja RockSteady – rower bez amortyzacji, kamera zainstalowana na kierownicy

Jak widać, RockSteady robi robotę i bez tej funkcji używanie kamery w ruchu traci sens. Za to włączona funkcja stabilizuje obraz bardzo ładnie przy przejazdach nawet przez największe nierówności.

2.7K 25 FPS – włączona stabilizacja RockSteady – rower bez amortyzacji, kamera zainstalowana na kierownicy
2.7K 25 FPS – włączona stabilizacja RockSteady – rower bez amortyzacji, kamera zainstalowana na kierownicy
2.7K 25 FPS – włączona stabilizacja RockSteady – rower bez amortyzacji, kamera zainstalowana na kierownicy
A tak wyglądała kamera z uchwytem podczas powyższych nagrań. Jak widać drgania są ogromne, więc RockSteady robi kawał dobrej roboty.

Korzystam z uchwytu Eyen Mount Duo – poniżej znajdziesz jego krótką recenzję:

2.7K 25 FPS – włączona stabilizacja RockSteady – kamera zainstalowana w samochodzie
2.7K 25 FPS – włączona stabilizacja RockSteady – nagranie w nocy

Oprogramowanie i aplikacja mobilna

Kamerę ze smartfonem parujemy za pomocą aplikacji DJI Mimo dostępnej na systemy iOS i Android. Aplikacja pozwala na zdalny podgląd obrazu z kamery i wykonywanie nagrań/zdjęć, dostęp do ustawień urządzenia, a także przeglądanie i pobieranie zdjęć i nagrań zapisanych na karcie pamięci kamery. Aplikacja za każdym razem sprawnie wykrywa kamere, proces łączenia trwa kilka sekund – wszystko ok.

Action OS, czyli oprogramowanie zainstalowane w kamerze jest bardzo intuicyjne, a jednocześnie pozwala na zaawansowaną konfigurację. Kamera działa szybko, nigdy się nie zawiesza (a jest to problem, z którym miałem do czynienia często w GoPro Hero 5 Black).

Ładowarka Osmo Charging Kit

Ładowarka stworzona przez DJI zawiera miejsce na trzy baterie (odpowiednik GoPro – 2 baterie), pod którymi znajdują się 3 diody informujące o poziomie naładowania poszczególnych egzemplarzy. Tutaj fajna funkcja – nie trzeba podłączać ładowarki do prądu żeby dowiedzieć się ile energii mają w sobie poszczególne akumulatory. Liczba mrugnięć diod = poziom naładowania baterii. Szczegółowa legenda jest w instrukcji.

Ładowarka, podobnie jak kamera, posiada złącze USB-C. Odpowiedni kabel znajduje się w zestawie.

Porównaj ceny Osmo Action Charging Kit w Ceneo.pl

Podsumowanie

Kamera Osmo Action spełnia moje (przedstawione na początku recenzji) oczekiwania w 100%. Urządzenie jest świetnie wykonane, oprogramowanie pracuje stabilnie, a jakość zdjęć i wideo jest bardzo dobra. Stabilizacja RockSteady jest delikatnie gorsza niż w GoPro 7/8, ale wystarczająca – uzyskasz bardzo ładne, stabilne wideo podczas bieganie (las + potężne nierówności nie są problemem), jazdy na rowerze, zjazdów na nartach itp.

Problemem jest za to cena. Jak już wspominałem, ja kamerę razem z zestawem dwóch dodatkowych baterii i ładowarką, kupiłem za 999 zł. I przy tej cenie nie małbym żadnych wątpliwości – to jest genialna kamera sportowa w genialnej cenie, nawet się nie zastanawiajcie – żadna chińska konkurencja nie może się równać z Osmo Action. Niestety, promocja się skończyła i sama kamera (bez dodatkowych baterii i ładowarki) kosztuje 1480 – 1499 zł w zależności od sklepu. Za 1300 – 1400 zł można kupić GoPro Hero 7 Black, które oferuje jednak lepszą stabilizację, nowszy kodek, GPS i złącze HDMI. Z kolei za 1700 – 1800 zł kupicie już GoPro Hero 8, która wśród tych trzech kamer jest zdecydowanie najlepsza.

Sprawdź aktualne ceny kamery Osmo Action w Ceneo.pl

Wniosek? Osmo Action to świetna kamera, ale poluj na promocje lub szukaj używanej. Za 1000 zł to świetny wybór, nie kupisz nic lepszego i będziesz zadowolony. Gdybym miał jednak wydać 1500 – 1800 zł, to wybrałbym GoPro.

Zalety Wady
+ Podgląd kadru i parametrów na przednim wyświetlaczu
+ Bardzo płynna praca
+ Wygodniejsza niż w GoPro instalacja baterii
+ Kompatybilnosć ze wszystkimi akcesoriami GoPro
+ Stabilizacja RockSteady
– Cena bez promocji jest zbyt wysoka
– Brak trybów linear, wide, super wide i narrow
– Starszy kodek (nagrania zajmują więcej miejsca)
– Brak GPS
– Brak HDMI
Author

Biegam, jeżdżę na rowerze (MTB i gravel) i jestem fanem wędrówek. Poza tym amatorsko interesuję się fotografią i nagrywaniem filmów. Jestem też gadżeciarzem, a OUTDOORLAB.PL jest miejscem, w którym te wszystkie zajawki łączę w jedną całość.