Dziś sprawdzam uchwyt na rower, który służy jednocześnie do montażu dwóch urządzeń – licznika z mocowaniem Garmin/wybranych lampek rowerowych i kamery sportowej. Jego konstrukcja umożliwia instalację na środku kierownicy.

Poszukiwania takiego uchwytu rozpocząłem zaraz po zakupie kamery sportowej Osmo Action. Chciałem mieć możliwość nagrywania trasy i móc ułożyć kamerkę centralnie na środku kierownicy ze względów estetycznych jak i nagrywanego kadru. Niestety, ale większość uchwytów dostępnych na rynku instaluje się gdzieś z boku kierownicy, co wygląda brzydko, rzuca się w oczy, a nagrywany kadr nie jest symetryczny.

Uchwyt Eyen Mount Duo to jedyne rozwiązanie, które znalazłem w przyzwoitej cenie, która nie przekracza 100 zł. Zapłaciłem za niego dokładnie 54,99 zł w sklepie internetowym Dadelo.pl.

Poza centralnym montażem urządzeń, zaletą uchwytu jest możliwość instalacji dwóch urządzeń jednocześnie. Od dołu montujemy kamerę sportową przez charakterystyczny dla GoPro uchwyt lub lampki rowerowe Eyen Streak 750 i 1000, a od góry licznik rowerowy z mocowaniem Garmina – także największym modelem 1030 i innymi licznikami, które mają takie mocowanie – np. niektórymi modelami firmy Sigma (ROX 7.0, 11.0, Pure GPS). Osobiście potrzebowałem taki uchwyt tylko do kamerki, więc góra na ten moment pozostaje niewykorzystana (ale pewnie wkrótce skuszę się na kompatybilne lampki Eyen).

W zestawie poza uchwytem znajdziemy wszystko, co (teoretycznie) potrzebne do montażu: dwie gumowe podkładki stabilizujące na kierownice, klucze imbusowe, adapter do szybkiego montażu w standardzie GoPro. W rzeczywistości te dwie gumowe podkładki z zestawu w moim przypadku okazały się niewystarczające – po założeniu mniejszej i tak zostawało sporo luzu, a po założeniu grubszej – uchwyt się nie dokręcał. Rozwiązałem to przez obklejenie fragmentu kierownicy kilkoma warstwami taśmy izolacyjnej tak, aby była grubsza. Później nałożyłem na to cieńszą podkładkę i uchwyt pasował idealnie. Co ważne – rower nie był jakiś egzotyczny, bo popularny decathlonowy Triban 100.

Uchwyt wygląda solidnie i trwale. Podczas jazdy po nierównym terenie oczywiście wpada w drgania (nieamortyzowana kierownica), zwłaszcza z obciążeniem w postaci przykręconej kamery sportowej, ale jest to nieuniknione. Bardzo ważna jest kamera, jakiej zamierzasz używać z takim uchwytem. Jeśli posiada bardzo dobrą stabilizację obrazu taką jak Osmo Action lub GoPro Hero 7/8, to nagrany materiał będzie bardzo dobrej jakości. Jeśli Twoja kamera nie radzi sobie z drganami – rozważ raczej montaż na ciele (głowa – kask lub klatka piersiowa), które w naturalny sposób radzi sobie z drganiami. W tej drugiej sytuacji żaden uchwyt na kierownicę nie da Ci satysfakcjonujących rezultatów.

Poniżej wideo zarejestrowane kamerą Osmo Action umieszczoną na uchwycie Eyen podczas jazdy po nierównym terenie:

Widok jak w tym momencie zachowywał się uchwyt z kamerą z mojej perspektywy:

Jak widzisz drgania są spore, więc praktycznie wszystko zależy od kamery.

Podsumowanie

Uchwyt EYEN Mount Duo spełnił moje oczekiwania, więc jeśli szukasz podobnego rozwiązania, to polecam – to dobry uchwyt w atrakcyjnej cenie. Musisz jednak mieć na uwadze mój problem z montażem – możliwe, że będzie trzeba trochę pokominować z podkładkami, aby instalacja była prawidłowa. Sprawdź też wcześniej rozmieszczenie swojej kierownicy (czy masz miejsce), bo uchwyt można montować wyłącznie po prawej stronie kierownicy. U mnie wszedł “na styk”.

Author

Biegam, jeżdżę na rowerze (MTB i gravel) i jestem fanem wędrówek. Poza tym amatorsko interesuję się fotografią i nagrywaniem filmów. Jestem też gadżeciarzem, a OUTDOORLAB.PL jest miejscem, w którym te wszystkie zajawki łączę w jedną całość.